„Świat jest jak ogród pełen nieskończonej różnorodności.”

— Mian Mian

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony 2 kwietnia 2008r. Jego celem jest propagowanie wiedzy i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Zadaniem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości, potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

W naszym przedszkolu Dzień Świadomości Autyzmu obchodziliśmy 3 kwietnia. Dzieci ze wszystkich grup wraz ze swoimi wychowawcami ubrały kolorowe ubrania na znak tęczy, która symbolizuje niekończącą się bajkę, pełną kolorowych przygód. Tak jak w kolorowej książce, autyzm sprawia, że każde dziecko jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

W świecie autyzmu używamy słowa „Spectrum”, które oznacza dużo różnych rzeczy albo różnorodność. To jak tęcza! A w tęczy mamy wiele różnych kolorów, tak jak w Spektrum Autyzmu mamy wiele różnych cech osobowości.

W ramach zajęć dydaktycznych przedszkolaki obejrzały film edukacyjny skierowany do najmłodszych, opowiadający o postrzeganiu świata oczami autysty. Następnie wychowawcy wspólnie z przedszkolakami rozmawiały o filmie i tematami nawiązującymi do autyzmu.

Kolejnym etapem zajęć była praca plastyczna - obrysowana dłoń oraz balon na torebce z suwakiem, gdzie zadaniem dziecka było rozprowadzić palcem ulubiony kolor farbki we wnętrzu torebki , by wypełnić narysowane kontury.

Zwięczeniem zajęć było wspólne zdjęcie i rozdanie kolorowych baloników, które dzieci zabrały ze sobą do domu.

Tekst: Kamila Drozdowska