Historia placówki

Długa jest historia Przedszkola Gminnego im. Św. Jana Pawła II w Oleśnicy, bo jego początki datuje się na rok 1948. W tym czasie wiele razy zmieniano jego lokalizację.
      Początkowo przedszkole mieściło się  w starym budynku  w centralnej części Rynku, a kiedy ten chylił się już ku upadkowi, przedszkolaków przeniesiono do budynku szkoły podstawowej. Ciasne pomieszczenia, w wydzielonej na potrzeby przedszkola części budynku, nie sprzyjały prawidłowemu rozwojowi dzieci. Po 11 latach, jak podają stare kroniki, na potrzeby  przedszkola powstał bardzo nowoczesny, jak na owe czasy budynek przy ulicy Nadstawie. Ponad 25 lat służył on kolejnym pokoleniom, aż w końcu zapadła decyzja       o jego przebudowie.
I znowu nasi milusińscy wraz ze swoimi paniami przeprowadziły się na ulicę Szkolną, aby w gronie starszych kolegów ze szkoły kształcić swój umysł, zdobywać doświadczenie i nabywać nowe umiejętności. Tym razem tylko trzy lata szkoła była drugim domem przedszkolaków, bo tylko tyle trwała jego przebudowa.
     Pierwszego września  2014 roku pani dyrektor Zofia Ambroży z dumą otworzyła przed maluszkami podwoje odnowionego przedszkola.
    Warto było czekać tyle lat, aby teraz zarządzać jednym z najpiękniejszych i najnowocześniejszych przedszkoli w naszym województwie.      A jest się czym pochwalić. Już sama jego lokalizacja z dala od zgiełku i hałasu głównej ulicy, stanowi duży atut dla prawidłowego rozwoju dzieci, a przy tym zielona przestrzeń wpisana w architekturę nowego obiektu cieszy oko i wzbudza zachwyt.
Wiele kwiatów, krzewów i drzew o różnorodnych barwach, niejednokrotnie rzadko spotykanych odmian, zostały posadzone na ciekawie skomponowanych klombach i rabatach. Wśród zieleni bawić i uczyć się jest nie tylko przyjemniej, ale i zdrowiej.
     Rozległy teren wokół przedszkola z kolorowym placem zabaw umożliwia częste przebywanie dzieci na świeżym powietrzu i aktywne ich uczestnictwo w procesie zagospodarowywania terenów zielonych, co z kolei sprzyja budzeniu w nich postaw
proekologicznych, będących jednym z priorytetów naszego przedszkola
      Także wnętrze przedszkola dorównuje jego zewnętrzej szacie. Na realizację zadań opiekuńczo-wychowawczych przeznaczono 4 sale dydaktyczne , obszerną salę gimnastyczną
i tzw. ,, ogród zimowy". Pomieszczenia wyposażone są w nowoczesne zestawy pomocy dydaktycznych, gier,
planszy, zabawek, klocków. W grupach dzieci starszych 5 i 6 latków znajdują się zestawy
komputerowe IBM KidSmart , które wzbogacają zasoby dydaktyczne m. in. w zakresie podstaw
matematyki, przyrody, logicznego myślenia, muzyki a ponadto, poprzez wprowadzenie elementów
nowości i zabawy, urozmaicają i uatrakcyjniają zdobywanie nowych umiejętności. W salach
organizowane są kąciki okazjonalne i stałe np.: kącik książki, plastyczny, kącik do obserwacji
przyrodniczych. Wyposażenie sal pozwala na realizację przedszkolnych programów oraz realizację
zajęć dodatkowych.
      Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W placówce funkcjonują 4 oddziały:
- oddział 3 latków - ,,Pszczółki"
- oddział 4 latków - ,,Żabki"
- oddział 5 latków - ,, Biedronki"
- oddział 5- 6 latków - ,,Motylki"
Wykwalifikowana i pełna ciepła kadra pedagogów na pewno sprawi, że rodzice z ufnością powierzą im swoje pociechy. W gronie specjalistów nasze przedszkole posiada pedagogów z wykształceniem do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
Przedszkolaki objęte będą więc fachową opieką wychowawczo - dydaktyczną i logopedyczną.
Starsze roczniki będą poznawały język angielski, a dla wszystkich chętnych dzieci będą zorganizowane lekcje katechezy.
Szeroki wachlarz dodatkowych zajęć: tanecznych, plastycznych i teatralnych pozwoli dzieciom rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia.
    Niekwestionowanym walorem naszego przedszkola jest realizowanie innowacji pedagogicznej zatytułowanej ,,Podążamy Twoim śladem Ojcze Święty" oraz  autorskich projektów i programów  edukacyjnych.
     Liczne nagrody i wyróżnienia naszych wychowanków podnoszą także prestiż naszej placówki, dla której podstawą jest szczęśliwe dziecko oraz zadowolony rodzic.