Dlczego warto czytać dzieciom?

 

Czytanie dziecku to jeden z największych podarunków, jakie możemy ofiarować naszym dzieciom.

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu  wartości.

Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.

Badania potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:

  1. buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,

  2. zaspokaja potrzeby emocjonalne,

  3. wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,

  4. uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,

  5. przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,

  6. uczy myślenia,

  7. rozwija wyobraźnię,

  8. poprawia koncentrację,

  9. ćwiczy pamięć,

  10. przynosi wiedzę ogólną,

  11. ułatwia naukę,

  12. uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,

  13. rozwija poczucie humoru,

  14. jest znakomitą rozrywką,

  15. zapobiega uzależnieniu od mediów,

  16. pomaga w rozwiązywaniu problemów,

  17. jest zdrową ucieczką od nudy,

  18. jest profilaktyką działań aspołecznych,

  19. kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Pozytywny bohater w książkach staje się często autorytetem dla dziecka. Podróżując z bohaterem i utożsamiając się z nim, dziecko uczy się przewidywać oraz wymyślać różne sytuacje. Dzięki temu dziecko ma rozbudowaną wyobraźnie, co wpływa na jego kreatywność w tworzeniu zabaw z innymi dziećmi. Chcąc przeżyć literacką przygodę ponownie, ale tym razem z przyjaciółmi w rzeczywistości, opowiada innym dzieciom historię tak, jak tylko potrafi, by następnie  podzielić się na role. Tak więc, dziecko identyfikując się z bohaterem jest nie tylko bardziej otwarte, ale również wraz z innymi dziećmi ćwiczy umiejętność słuchania oraz mówienia, czyli dwóch ważnych umiejętności, by w przyszłości zostać jednostką pozytywnie odbieraną przez innych.

Pamiętajmy, że książka może być pięknym i inspirującym przedmiotem!

Wśród książek dla dzieci, istnieją w Polsce takie, które śmiało możemy nazwać dziełami sztuki. Cenią je nie tylko dzieci, ale też dorośli odbiorcy. Książki te są przemyślane, pięknie ilustrowane, zawierają dobry pomysł, mądry temat i ciekawy tekst.

Wciąż przybywa wydawnictw, dla których istotna jest jakość produktu . Podejmują one ryzyko wydawania awangardowych, nowatorskich książek. Słyszy się o nich w kontekście sukcesu. Przyczyniają się do tego nagrody naszych twórców na międzynarodowych przeglądach. O sukcesach tych przeczytamy w branżowych czasopismach tj. "Ryms", a także na stronach internetowych, np. www.polskailustracjadladzieci.pl. Polska Sekcja IBBY- w konkursie Książka Roku zajmuje się przyznawaniem nagród i wyróżnień za grafikę książki.

Do tych perełek wydawniczych warto dodać młode wydawnictwa tj. Dwie Siostry, Wytwórnia, EneDueRabe, Hokus-Pokus. Wszystkie wyżej wymienione wydają literaturę dziecięcą najwyższej próby, przybliżając czytelnikom wspaniałych autorów i ilustratorów. To wydawnictwa ceniące dobre ilustracje. Ze smakiem wydają książki, otrzymując za nie ważne nagrody i liczne wyróżnienia.

Najlepsze książki, to takie , które kształtują optymizm i wiarę w siebie.

Czego dzieci szukają w książkach? Na pewno lubią same dokonywać wyborów - to rozwija pasję. Często sięgają po książki z poczuciem humoru, np. komiksy, pozycje, które rozwijają wyobraźnię a także dostarczają wiedzy.

Wykorzystano:

- http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista

- http://www.polskailustracjadladzieci.pl/p/wydawnictwa.html

- https://dziecisawazne.pl/

                                        Opracowała : Zofia Ambroży