Filharmonia

Spotkanie 1

Dnia 26.03.2024r. nasze przedszkole rozpoczęło cykl spotkań z Filharmonią Świętokrzyską.

Na początek dzieci wsłuchały się w „Wiosnę” Antoniego Vivaldiego, a następnie poznały instrumenty smyczkowe : skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas. Dzieci zaznajomiły się także z układem i budową skrzypiec.

Z wypiekami na twarzy szukały zwierzątek, jakie ukryły się w tym niesamowitym instrumencie: konika, żabki i ślimaka, a także dowiedziały się, że każde skrzypce mają duszę. Z dużym zainteresowaniem przysłuchiwały się o mało spotykanym zawodzie, jakim jest lutnik.

Przedszkolaczki dowiedziały się, że skrzypce ukochały sobie muzykę taneczną, filmową, klasyczną i góralską, którą miały okazję podziwiać w wykonaniu naszych gości. Była również taneczna zabawa i wiele radości.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z Filharmonią Świętokrzyską.

Spotkanie 2

Dnia 16.04.2024r. odbyło się kolejne spotkanie z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej, które zbiegło się ze Światowym Dniem Głosu.

Nasi najmłodsi dowiedzieli się, że głos nie służy tylko do rozmawiania, ale także do wydawania dźwięków, gdyż traktowany jest, jak wyjątkowy instrument.

Głosy mogą być męskie i żeńskie oraz wysokie i niskie. Każdy głos jest inny, niepowtarzalny i ma swoją barwę.

Na dzisiejszym spotkaniu, nie zabrakło również ćwiczeń wspomagających nasz cenny głos: głębokie oddechy, parskanie, kląskanie - z powodzeniem dzieci mogą wykonywać je podczas swobodnej zabawy w swoim domu.

Aby długo cieszyć się głosem, nasi najmłodsi, dowiedzieli się, jak o ten wyjątkowy dar zadbać. Bez wątpienia należy spać min. 7 godzin dziennie – żeby struny głosowe mogły również odpocząć. Oprócz tego pić 2 litry wody i starać się nie nadwyrężać na co dzień naszego głosu.

Na zakończenie nasi najmłodsi zaśpiewali utwór pt „ Panie Janie…” na dwa i trzy głosy. Dzieciom sprawiło to wiele radości i satysfakcji, że sprostały tak ważnemu zadaniu.

Tekst: Agnieszka Malinowska