Spotkanie z malarzem

SPOTKANIE Z JANEM ŻUKOWSKIM

Dnia 18 kwietnia odwiedził nasze przedszkole gość szczególny, ktoś kto choć zanany szerokim kręgom ludzi, mający uznanie nie tylko w Polsce, ale i w świecie, potrafi pochylić się nad małymi dziećmi i uchylić im rąbka swojej wiedzy o malarstwie. Mowa tu oczywiście o Janie Karolu Żukowskim. Jan Karol Żukowski to wybitny artysta malarz związany ze Staszowem. Choć większość ludzi kojarzy go z lokalnych wystaw i zajęć dla młodzieży w Staszowie i w Oleśnicy, mało kto wie, że zwiedził prawie całą Europę, a jego wystawy odbywały się także za granicą. Jego przygoda z malarstwem rozpoczęła się już w szkole podstawowej. Wtedy uczęszczał do kółka artystycznego, gdzie zetknął się z olejowym malarstwem. Jego talent rozwijał się pod okiem dziadka, który również był artystą, choć bardziej związanym z rzeźbą. Jan Karol Żukowski mógł więc wykazywać się nie tylko umiejętnościami malarskimi, ale także rzeźbiarskimi. Zanim jednak skrzydła Nike wzniosły go na wyżyny, musiał zmierzyć się z prozą życia. Pracę zarobkową rozpoczął już będąc uczniem szkoły średniej, udzielając instruktażu plastyki w domu kultury. Warto docenić wkład tego utalentowanego artysty w rozwój kultury i sztuki w Staszowie i okolicach. Nie dziwi więc fakt, że pan Jan stał się wzorem dla dzieci i młodzieży, jako człowiek pracy i sukcesu, nietracący przy tym pogody ducha i spontaniczności. W trakcie spotkania z naszymi przedszkolakami artysta opowiedział im po krótce o swoim życiu, posiłkując się wieloma swoimi dziełami malarskimi i zdjęciami. Z godną pochwały cierpliwością odpowiadał na liczne pytania z ich strony, a na koniec zaproponował wykonanie obrazków, które pod okiem malarza i znawcy tematu wyszły naprawdę profesjonalnie.

Dzieci były zachwycone i z pewnością z jeszcze większą motywacją i zaangażowaniem będą zgłębiać tajniki malarstwa. Kto wie, może z ich grona wyłoni się w przyszłości światowej sławy artysta?

Tekst: Teresa Wójcik